Szlaki turystyczne

Zróżnicowany krajobraz i mnogość zabytków sprawia, iż Orneta i jej okolice to doskonałe miejsce na turystyczne wędrówki.

Szlaki rowerowe

Zdecydowanie urokliwe miejsca wokół Ornety warto zwiedzać na rowerze. Szlaki rowerowe w okolicach Ornety liczą prawie 300 km długości. Prowadzą przez atrakcyjne krajobrazowo i historycznie tereny. Poziom trudności jest zróżnicowany, co usatysfakcjonuje każdego miłośnika jednośladów. Szlak rowerowy Orneta – Opin – Łaniewo – Lidzbark Warmiński, trasa poprowadzona dawną linią kolejową Orneta – Lidzbark Warmiński. To łatwa do pokonania trasa idealna do rodzinnych wycieczek.

Green Velo

Stosunkowo niedaleko Ornety przebiega trasa rowerowa Green Velo biegnąca przez 5 województw. Szlaki rowerowe w okolicy Ornety łączą się z tą trasą. Dzięki temu przed Turystami otwierają się nieograniczone możliwości zwiedzania.

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

Trójkąt Lidzbarski to system fortyfikacji wybudowanych przez III Rzeszę jeszcze przed II Wojną Światową na terenach Warmii. Linia Trójkąta przebiegała również w okolicy Ornety. W miejscu gdzie bunkry są zachowane w najlepszym stanie stworzono Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Zwiedzając ten pieszy szlak turystyczny każdy poczuje jakby cofnął się w czasie.

Szlak Kopernikowski

Drogowy szlak turystyczny upamiętnia postać Mikołaja Kopernika (1473-1543) i jego związki z regionem. Liczy blisko 300 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego. Oznakowany jest symbolem astrolabium. Orneta leży na szlaku, którym Mikołaj Kopernik odbywał swoje podróże służbowe, więc bez wątpienia odwiedzał je wiele razy. Udokumentowana wizyta miała miejsce w sierpniu 1538 r. podczas objazdu dóbr z nowo wybranym biskupem warmińskim Janem Dantyszkiem.