Jeziora

Jezioro Mieczowe

Zwane również Stawem Orneckim zbiornik po wyrobiskowy, powstały w okresie międzywojennym w wyniku zalania kopalni gliny; o średniej głębokości 2,5 m, miejscami do 8 m. Woda w jeziorze jest czysta. Przy jeziorze mieści się plaża miejska oraz deptak. Popularne jest wśród wędkarzy. Można tu złapać m.in. lina, węgorza czy sandacza. Jezioro Mieczowe jest ciche i fale na nim są niewielkie. To pozwoliło na zorganizowanie Mistrzostw Świata Modeli Pływających klas NS NAVIGA w 2017 roku.

Jezioro Tafty

W odległości 9 kilometrów od Ornety pośród lasów znajduje się malownicze Jezioro Tafty. Jest to polodowcowe jezioro położone w kompleksie leśnym. Zachodnie jego brzegi tworzą pagórki pokryte bukami i sosną, przeciwległy brzeg, płaski, z dostępem do wody, pokrywają lasy sosnowe. Rozległa trawiasta plaża z polem namiotowym to znakomite miejsce wypoczynku dla osób nie szukających licznego towarzystwa. Jezioro położone jest na obszarze chronionego Parku Krajobrazowego Równiny Orneckiej. Warunki wędkarskie są bardzo dobre. Liczne pomosty, kładki, stanowiska wędkarskie ułatwiają wędkowanie.

Jezioro Mildzie

W obrębie miasta Miłakowo znajduje się jezioro Mildzie o głębokości prawie 20 metrów – z urozmaiconą linią brzegową. Jezioro to stanowi idealne miejsce do wędkowania.

Jezioro Wukśniki

Kilka kilometrów od Miłakowa w miejscowości Mysłaki odnajdziemy jezioro Wukśniki o głębokości 68 m, o niezwykłej przejrzystości wody (klasa I). Akwen ten od lat jest odwiedzany przez płetwonurków z Polski a nawet zagranicy. Swego czasu trenowali na nim również poborowi z Marynarki Wojennej w Gdyni. Wukśniki powstało przez spadające z dużej wysokości wody roztopowe. Wokół niego nie ma żadnej zabudowy, linia brzegowa porośnięta jest drzewami. Dzięki jasnemu dnu światło na powierzchni jeziora załamuje się w kolorze jasnego błękitu, przypominając wyglądem morza Europy Południowej.